IN THE LIGHT OF HEADLAMPS…..THE COME BACK OF KORYDALLOS

/, Ανδρικό/IN THE LIGHT OF HEADLAMPS…..THE COME BACK OF KORYDALLOS

ΚΥΠΡΟΣ ΚΟΡ.-ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 1-4  (10η αγωνιστική 1ου ομίλου Β’ κατηγορίας Πειραιά)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο ΑΟ Κορυδαλλός με 4-1 επί της τυπικά γηπεδούχου Κύπρου Κορυδαλλού στο τοπικό ντέρμπυ, στο βραδινό παιχνίδι υπό το φως των προβολέων του ΔΑΚ Κορυδαλλού.

Ο ΑΟ Κορυδαλλός υπό τις οδηγίες πλέον του Σίμου Καραγιαννίδη, που έκανε ένα ονειρεμένο ντεμπούτο στον πάγκο των “ερυθρολεύκων” βγήκε στον αγωνιστικό χώρο ξέρωντας ότι μία ήττα από την πρωτοπόρο Κύπρο θα έβαζε φρένο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας Πειραιά.

Ο ΑΟ Κορυδαλλός βγήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ένα συγκεκριμένο πλάνο, να μπλοκάρει το πολύ καλό passing game της ομάδας του Νίκου Κούστα και να τους αποδιοργανώσει. Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξε και το γρήγορο γκολ του Κορυδαλλού μόλις στα 12 δευτερόλεπτα γεγονός που τους ανέβασε την ψυχολογία καθώς ερχόντουσαν να παίξουν στο ντέρμπυ από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Στον αγωνιστικό τομέα τώρα, με την σέντρα ο Παγιαζήτης έκανε μία μεγάλη κούρσα από τα δεξιά της επίθεσης πέρασε δύο αντιπάλους σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι όπου ήρθε ο Τσιμιλιώτης και με μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Οι παίκτες της Κύπρου προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ του γκολ είχαν την κατοχή της μπάλλας αλλά οι Κορυδαλλιώτες είχαν κλειστούς τους χώρους προς την εστία τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να περάσουν την μπάλλα στην περιοχή του Κορυδαλλού. Αντίθετα οι Κορυδαλλιώτες είχαν αγωνιστική πειθαρχία κρατούσαν σωστά τις γραμμές και τις αποστάσεις και έβγαιναν γρήγορα και επικίνδυνα στην αντεπίθεση.

Έτσι στο 21ο λεπτό ο Τσιμιλιώτης έβγαλε καταπληκτική μπαλλιά στον Βέττα όπου βγήκε τετ-α-τετ με τον Καρλάφτη με τον τερματοφύλακα της Κύπρου να σώζει την ομάδα του. Δεν έγινε όμως το ίδιο ένα λεπτό αργότερα στο 22’ όταν ο Τσιμιλιώτης πέρασε εντυπωσιακά από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα και ο Χαντζής στο δεύτερο δοκάρι με σουτ στην κίνηση σημείωσε το 0-2 βάζοντας “φωτιά” στην εξέδρα των Κορυδαλλιωτών.

Άμεση αντίδραση αυτή τη φορά από τους Κύπριους που είχαν χαμένη ευκαιρία στο 25’ όταν η κεφαλιά του Βογάτσα έφυγε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Τριανταφύλλου. Στο 28ο λεπτό η εντυπωσιακή προσπάθεια του Καραμίντζα από τα αριστερά που απέφυγε τρεις αντιπάλους γύρισε την μπάλλα προς τα έξω όπου βρισκόταν ο Da Costa που σούταρε στέλνοντας την μπάλλα στην γωνία του Τριανταφύλλου μειώνοντας σε 1-2. Στο 40’ παραλίγο να έρθει η ισοφάριση από τον Βονάτσα που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλλα έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Τριανταφύλλου.

Στο 2ο ημίχρονο υπήρχε σχεδόν το ίδιο σκηνικό με τον Κορυδαλλό να βγαίνει πιο συχνά όμως στην επίθεση χωρίς όμως τις μεγάλες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Οι παίκτες της Κύπρου είχαν εγκλωβιστεί στην σωστή αμυντική λειτουργία των Κορυδαλλιώτων παίζοντας πλέον με μακρίνες πάσες που “καθάριζαν” εύκολα οι αμυντικοί του Κορυδαλλού.

Το 61ο λεπτό ήταν ένα καθοριστικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα. Ήταν το σημείο όπου μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ της Κύπρου η μπάλλα έφθασε στον εορτάζοντα Λευτέρη Ευδαίμων που έπιασε ένα εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά της επίθεσης του Κορυδαλλού στέλνοντας τη μπάλλα στα δίχτυα του Καρλάφτη που πάρα την αντίδραση του δεν κατάφερε να αποσωβίσει το ωραιότερο γκολ του παιχνιδιού.

Το γκολ του Ευδαίμων “έκοψε “ τα πόδια όπως λέμε στην ποδοσφαιρική διάλεκτο των παικτών της Κύπρου που όμως  δεν παράτησαν το παιχνίδι αλλά δεν έκαναν και την μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπούν στο παιχνίδι καθώς δεν γινόντουσαν και λάθη στην αμυντική λειτουργία του Κορυδαλλού.

Τον χορό των γκολ για τον Κορυδαλλό τον τελείωσε αυτός που τον ξεκίνησε, ο Τσιμιλιώτης με εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ από πλάγια αριστερά στο 94ο λεπτό δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη επί της πρωτοπόρου Κύπρου.

Καλός ο κ. Μιχελής που μαζί με τον κ. Γκολέ όμως ελέγχονται για το αν στο γύρισμα της μπάλλας από τον Καραμίντζα στον Da Costa στο γκολ της Κύπρου η μπάλλα έχει βγει άουτ!!!

Πολύ καλός ο κ. Πετρουμιάνος.

ΚΥΠΡΟΣ ΚΟΡ. : Καρλάφτης, Καίρης, Χρούσης, Lamai, Μπάλλας, Ιωακειμίδης, Σιμάκου (68’ Μουρτζούκος), Καραμίντζας, Da Costa, Βογάτσας (63’ Βουλγαρίδης), Βουτσινός (90’ Σκούταρης).

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Τριανταφύλλου, Ζαχαρίου, Τσουκαλάς (93’ Μαρέγγος), Χονδρουδάκης, Μωράκης, Μαρμαρίδης, Χαντζής, Βέττας (81’ Μητσάκος), Παγιαζήτης (84’ Συρίγος), Ευδαίμων, Τσιμιλιώτης.

By | 2014-12-16T16:35:54+00:00 Δεκέμβριος 16th, 2014|Ανακοινώσεις, Ανδρικό|0 Comments