/, Ανδρικό, Σύλογος/ΠΑΛΗΚΑΡ – ΙΣΙΑ ΝΙΚΗ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΜΕ 4-3

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ 4-3 (23η αγωνιστική 2ου ομίλου Α’ κατηγορία Πειραιά)

Μετά από 5 συνεχόμενες ήττες από τον Ήφαιστο ο Κορυδαλλός βγήκε νικητής μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ (σκορ ημιχρόνου) με 1-3. Η τελευταία νίκη του Κορυδαλλού επί του Ηφαίστου ήταν στις 19 Οκτωβρίου 2008 στο γήπεδο των Σιταποθηκών με σκορ 3-0 (82’ Ευαγγελίου, 85’ Παππάς, 88’ Ευαγγελίου) και μάλιστα διαιτητής ήταν πάλι ο κ. Ορφανός.

Με τον Κορυδαλλό να θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να κυνηγήσει την σωτηρία του, επί ενός αδιάφορου βαθμολογικά αντιπάλου όπως ήταν ο Ήφαιστος που σεβόμενος όμως την ιστορία του “χτύπησε” το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Κορυδαλλός προηγήθηκε στο 18’ με τον Χαραλάμπους μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Τσιμιλιώτη μέσα σε έξαλλους πανυγηρισμούς.

Στο 26’ ο Βαρδής σε σύγκρουση με αντίπαλο χτύπησε στη μύτη και έγινε αλλαγή. Ο παίκτης του Κορυδαλλού πήγε στο Τζάνειο Νοσοκομείο όπου του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες και γύρισε στο σπίτι του.

Ένα “νεκρό” 10λεπτο από τους Κορυδαλλιώτες και καλή μπάλα από τους παίκτες του Ηφαίστου έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 3-1 με γκολ του Ραπτόπουλου στο 32’, του Σφυρογιαννάκη στο 35’ και πάλι του Ραπτόπουλου στο 41’ (με εξαιρετικό πλασέ πάνω από τον Κουλούρη).

Στο 44’ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε και ο κεντρικός αμυντικός του Κορυδαλλού Λίτσο που χτύπησε στο γόνατο.

Η πίστη, η επιμονή, η προτροπή αλλά και η αλλαγή συστήματος του κόουτς των “ερυθρολεύκων”  Δημήτρη Αλειφεράκη στο 2ο ημίχρονο έδωσε ψυχή και φτερά στους παίκτες του Κορυδαλλού ώστε να γίνει αυτή η μεγάλη ανατροπή που χάρισε τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στους Κορυδαλλιώτες.

Ο Χατζηελευθερίου στο 56’ είχε δοκάρι για τον Κορυδαλλό με τον Τσιμιλιώτη στο 61’ να κάνει εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια περνώντας 5 παίκτες του Ηφαίστου πλασάροντας τον Λαχανά και μειώνοντας σε 2-3.

Δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 71’ νέο σόλο, αυτή τη φορά από τον Χαραλάμπους, που πέρασε 4 παίκτες του Ηφαίστου πλασάροντας κι αυτός σωστά ισοφάριζοντας σε 3-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.

Η νίκη ήρθε στο 84’ όταν ο Μέξης πήρε τη μπάλα από την άμυνα του (ήταν στην επίθεση ο Ήφαιστος), έκανε εντυπωσιακή κούρσα 50 μέτρων πάσαρε στα δεξιά του στον Χαραλάμπους που με την σειρά του γύρισε με τη μία στο Τσιμιλιώτη, με τον επιθετικό του Κορυδαλλού να πετυχαίνει το 2ο γκολ του στον αγώνα και το 14ο για φέτος δίνοντας μία μεγάλη νίκη στον Κορυδαλλό με 4-3.

Εξαιρετική η διαιτησία του κ. Ορφανού όπως και των βοηθών του Κορώνα και Χρηστάκου.

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Κουλούρης, Χαντζής, Βαρδής (28’ λ.τρ. Τσόλης), Λίτσο (46’ Μπλέντζος), Μέξης, Καραπετσάνης, Ζαμπέτης (54’ Καρδάσης), Μάρθας, Τσιμιλιώτης, Χατζηελευθερίου, Χαραλάμπους.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ : Λαχανάς, Κοντός, Νιάρρος, Μπελιάς, Μακρόπουλος, Κουτσόγιωργας (65’ Χαλκίδης), Κοκλιώτης (84’ Κατσαφάρος), Δεμερτζής (57’ Χατζηκυριακού), Πήττας, Ραπτόπουλος, Σφυρογιαννάκης.

By | 2017-03-05T23:53:06+02:00 5 Μαρτίου, 2017|Ανακοινώσεις, Ανδρικό, Σύλογος|0 Comments