ΚΟΡΥΔΑΛΛΕ……ΕΜΠΛΕΞΕΣ

/, Ανδρικό, Σύλογος/ΚΟΡΥΔΑΛΛΕ……ΕΜΠΛΕΞΕΣ

ΑΟΑΔ-ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 2-1 (15η αγωνιστική 2ου ομίλου Α’ κατηγορίας Πειραιά)

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Κορυδαλλός το 2017 αφού έχασε από τον ψυχωμένο ΑΟΑΔ με 2-1 στο γήπεδο της Δραπετσώνας από έναν “δικό του” παίκτη τον Ιωσήφ Χατζηλία που έβαλε και τα δύο γκολ χωρίς να τα πανηγυρίσει.

Η ήττα αυτή έφερε την ομάδα του Κορυδαλλού πιο κοντά στον Άγιο Δημήτριο που είναι στην ζώνη του απ΄ευθείας υποβιβασμού καθώς οι 7 βαθμοί έγιναν πλέον 4.

Ο Κορυδαλλός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 1ο ημίχρονο τουλάχιστον σε πέντε περιπτώσεις αλλά κατά κύριο λόγω ο Χαντζής που ήταν ο κύριος εκφραστής στις τελικές προσπάθειες και μετά ο Τσιμιλιώτης έχασαν τις μεγάλες ευκαιρίες.

Η προειδοποιητική  βολή του πρώην σέντερ φορ του Κορυδαλλού και νυν του ΑΟΑΔ Ιωσήφ Χατζηλία σ’ ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κουλούρη δε θορύβησε τους αμυντικούς του Κορυδαλλού στο 36’ για να δεχτούν το γκολ στο επόμενο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή από τον επιθετικό του Αγίου Δημητρίου.

Με τη σέντρα οι Κορυδαλλιώτες έφεραν στα ίσια το παιχνίδι με γκολ του μοιραίου παίκτη μέχρι εκείνη την στιγμή Βαγγέλη Χαντζή μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Τσιμιλιώτη από τα αριστερά.

Στο πρώτο 20λεπτο του 2ου ημίχρονου και μέχρι να μπει το δεύτερο γκολ από τον ΑΟΑΔ ο Κορυδαλλός είχε τον έλεγχο του αγώνα έβγαινε σωστά από τα άκρα αλλά μέχρι…..εκεί, καθώς οι κακές επιλογές στην τελική πάσα δεν άφησαν να απειληθεί η εστία του Αγίου Δημητρίου.

Στο 65’ και πάλι ο Χατζηλίας με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους δίνοντας τελικά την πρώτη νίκη για τον Άγιο Δημήτριο φέτος και τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Από κει και πέρα ο Κορυδαλλός δεν απείλησε την εστία του Καραμπλιά με τους παίκτες του Αγίου Δημητρίου με ανεβασμένη ψυχολογία στις αντεπιθέσεις να απειλούν την εστία του Κουλούρη και μάλιστα σε μία απ΄αυτές στο 75’ ο Βογιατζής από πλάγια δεξιά να σουτάρει να απεκρούει ο Κουλούρης και στη συνέχεια η μπάλα να χτυπαέι στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο κ. Δαμιανάκης απέβαλε σωστά με 2η κίτρινη κάρτα τον Λεκάκη.

Άψογη η διαιτησία των Δαμιανάκη, Γιαννίκου και Χρηστάκου.

ΑΟΑΔ : Καραμπλιάς, Σταματίου (46’ Azeez), Μιχαήλ, Αθανασίου, Παπακωνσταντίνου, Shehaj, Βογιατζής, Λάζη (60’ Καλύβας), Χατζηλίας, Μαμφρέδας (80’ Γιάννης), Kapa.

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Κουλούρης, Τσόλης (46’ Μπλέντζος), Βαρδής, Καραπετσάνης, Λίτσο (75΄ Δημητρίου, Ζαμπέτης, Χαντζής, Μάρθας (46’ λ.τρ. Λεκάκης), Βασιλόπουλος, Χατζηελευθερίου, Τσιμιλιώτης.

By | 2017-01-08T14:06:25+02:00 8 Ιανουαρίου, 2017|Ανακοινώσεις, Ανδρικό, Σύλογος|0 Comments