ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΜΕ 2-1

/, Ανδρικό, Σύλογος/ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΜΕ 2-1

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ-ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ 2-1 (1η αγωνιστική 1ου ομίλου Α’ κατηγορίας Πειραιά)

Κάκιστη πρεμιέρα έκανε ο Κορυδαλλός χάνοντας με 2-1 από την Καστέλλα στο Μοσχάτο. Και μπαίνει η λέξη κάκιστη και από πλευράς εμφάνισης και από θέμα ψυχολογίας αλλά και από βαθμολογικής άποψης κι ας είναι η 1η αγωνιστική αν αναλογιστεί κανείς την δύσκολη συνέχεια με Αία Σαλαμίνα, ΑΕ Χαραυγή Αστέρας και Ελλάς Ποντίων στις επόμενες 3 αγωνιστικές.
Η Καστέλλα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Pasha στο 5′ που κρέμασε τον Κατσικώστα μετά από ένα γρήγορο ελεύθερο του τερματοφύλακα της Χαραλαμπίδη που έπιασε στον ύπνο τους Κορυδαλλιώτες.
Απο κει και πέρα η Καστέλλα πίεσε για λίγα λεπτά για να εκμεταλλευτεί το “momentum” και αφού δεν τα κατάφερε περίμενε τον Κορυδαλλό πίσω από την σέντρα βγαίνοντας στις αντεπιθέσεις. Ο Κορυδαλλός είχε την κυκλοφορία της μπάλας αλλά πολύ εύκολα την “πούλαγε” αφήνοντας να περάσει ένα ημίχρονο άκαρπο. Από την πλευρά της η Καστέλλα έχασε ευκαιρία στο 18′ που σε παράλληλη σέντρα του Τσερεγκούνη δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Κορυδαλλού αλλά και μία μεγάλη ευκαιρία στο 37′ μετά από λάθος του Ούγκρη που έδωσε την ευκαιρία στον Pasha να βγει τετ α τετ με τον Κατσικώστα, με τον τερματοφύλακα του Κορυδαλλού να κάνει σωτήρια επέμβαση.
Στο 2ο ημίχρονο ο Κορυδαλλός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι πίεσε και ισοφάρισε στο 54′ με ανάποδο ψαλίδι του Δερμεντζόγλου που αφιέρωσε το γκολ στον τραυματία Ζαμπέτη όπου βρισκόταν στις εξέδρες του γηπέδου τρεις μέρες μετά την εγχείρηση.
Ο Κορυδαλλός πλέον ήταν αυτός που ήθελε να εκμεταλλευτεί το “momentum” πίεσε και έχασε ευκαιρία στο 56′ με τον Δερμεντζόγλου για να πάρει το προβάδισμα αλλά και με τον Γερογιάννη στο 65′ που μετά από σέντρα του Μακρή έπιασε κεφαλιά που πήγε επάνω στον Χαραλαμπίδη.
Η Καστέλλα ισορρόπισε το παιχνίδι και έχασε ευκαιρία στο 75′ με τον Πατρίκακο.
Στο 85′ κρίθηκε ο αγώνας υπέρ της Καστέλλας με πέναλτι που κέρδισε. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Pasha δίνοντας τους 3 πρώτους πόντους στην ομάδα του.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Τουρλομούση, Κοντιζά και Χρηστάκου.

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ : Χαραλαμπίδης, Μανώλης, Βιτσάρας, Σωτηρίου, Τσάκος, Banaj, Πατρίκακος (86′ Jako), Δημόπουλος, Pasha (90+3′ Καραγιάννης, Μπουτσίνης (56′ Koci), Τσερεγκούνης (67′ Σκούρτης).

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Κατσικώστας, Καραντινός (46′ Σωτηρόπουλος), Πετρίδης (58′ λ.τρ. Κουγιουμτζόγλου), Δερμεντζόγλου, Παπαφώτης, Ούγκρης, Χατζηανδρέου, Χιώτης (81′ Κατσίκιας), Αγγειάδης, Μακρής, Κοντονίκας (63′ Γερογιάννης)

By | 2018-10-07T12:14:50+00:00 Οκτώβριος 7th, 2018|Ανακοινώσεις, Ανδρικό, Σύλογος|0 Comments