Δια Πυρός και Σιδήρου……Ευδαίμων και Τριανταφύλλου η Πρόκριση του ΑΟ Κορυδαλλός

/, Ανδρικό/Δια Πυρός και Σιδήρου……Ευδαίμων και Τριανταφύλλου η Πρόκριση του ΑΟ Κορυδαλλός

Αναγέννηση Μοσχάτου-ΑΟ Κορυδαλλός 2-2 κ.δ.(1-4 πεν.)

Ο Κορυδαλλός χρειάστηκε να κερδίσει στα…..πέναλντι την Αναγέννηση Μοσχάτου για να περάσει στον 3ο γύρο του κυπέλλου μετά από σχεδόν 20 χρόνια αφού τον 2ο γύρο τον περνάει χωρίς αγώνα.

Χάνοντας πολλές ευκαιρίες κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά και της παράτασης ήταν εύστοχος στα πέναλντι και κέρδισε με 4-1 αφού ο τερματοφύλακας του Κορυδαλλού Τριανταφύλλου απέκρουσε εντυπωσιακά δύο πέναλντι των γηπεδούχων. Ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Λαγός δεν κατάφερε να απεκρούσει κάποιο πέναλντι του Κορυδαλλού αλλά φροντίσε κατά την διάρκεια του αγώνα με τις απεκρούσεις του να στείλει το παιχνίδι στα πέναλντι.

Ο Κορυδαλλός θεωρητικά ήταν το φαβορί για την πρόκριση, αλλά η Αναγέννηση Μοσχάτου του έδειξε από το 6ο κιόλας λεπτό ότι θα είχε ένα δύσκολο απόγευμα.

Στο λεπτό αυτό από αχρείαστο φάουλ που έκανε ο Μαρμαρίδης, στη συνέχεια της φάσης ο Δρυμωνίτης με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Από το λεπτό αυτό και μετά ο Κορυδαλλός με σωστή κυκλοφορία της μπάλλας…κατάφερε και πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 καθώς οι Παγιαζήτης, Βέττας και Τσιμιλιώτης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλλα στα δίχτυα από ευνοικές θέσεις με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κάνει πολλές απεκρούσεις. Ο Κορυδαλλός διαμαρτυρήθηκε έντονα στο 16ο λεπτό στο μη καταλογισμό πέναλντι σε καθαρή ανατροπή του Λεκάκη μέσα στην περιοχή με τον κ. Βικτωράτο να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τον Κορυδαλλό που κέρδισε πέναλντι στο 48ο λεπτό σε χέρι του Τόττη. Μάλιστα ο διαιτητής δεν έδειξε την κάρτα (την οποιαδήποτε κάρτα)  όπως ορίζουν οι κανονισμοί. Το πέναλντι εκτέλεσε εύστοχα ο Ευδαίμων κάνοντας το 1-1. Ο Κορυδαλλός πίεσε για το επόμενο 10λεπτο χωρίς την μεγάλη φάση. Η Αναγέννηση κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι με τους Σπυρόπουλο, Τόττη, Νικολάου και Ταχιράι σε πολύ καλή μέρα και σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού να κάνουν ωραία πράγματα μέσα στο γήπεδο να βγαίνουν μπροστά πετυχαίνοντας γκολ στο 65ο λεπτό με τον Καπούλα μέσα σε έξαλλους πανυγηρισμούς. Στο 70ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες με την αποβολή του Λάμπρου με 2η κίτρινη κάρτα καθώς κλώτσησε την μπάλλα για καθυστέρηση (την 1η  την δέχτηκε για διαμαρτυρία  στο 48’ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων). Ο Κορυδαλλός πίεσε πολύ χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Χατζηλία, Τσιμιλιώτη και Λεκάκη με τον Λαγό να συνεχίζει να κάνει εντυπωσιακές απεκρούσεις. Η λύτρωση ήρθε στο 95ο λεπτό από κόρνερ του Χαντζή και διπλή προσπάθεια του Ευδαίμων μέσα στην περιοχή με γυριστό σουτ. Η γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τις καθυστερήσεις χωρίς ο διαιτητής να δίνει σημασία καθώς είχαν γίνει 6 αλλαγές στο 2ο ημίχρονο με….κράμπες από τους γηπεδούχους και πολλές καθυστερήσεις από τα ελεύθερα του τερματοφύλακα.

Στην παράταση ο Κορυδαλλός συνέχιζε να πιέζει ιδίως στο 1ο ημίχρονο χωρίς να καταφέρει να προηγηθεί χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηλία στο 93ο λεπτό.

Οι λάθος επιλογές στην τελική πάσα στο 2ο ημίχρονο δεν έδωσαν την ευκαιρία στους επιθετικούς του Κορυδαλλού να κάνουν μεγάλη ευκαιρία. Αντιθέτως μία λάθος συννενόηση του Τριανταφύλλου με τον Μάρθα έδωσε την ευκαιρία στον Ταχιράι να χάσει γκολ στο 115’ για την Αναγέννηση. Το παιχνίδι πήγε στα πέναλντι και ο Τριανταφύλλου που μέχρι εκείνη την στιγμή την περισσότερη ώρα ήταν θεατής να γίνει ήρωας απεκρούωντας δύο πέναλντι.

Χαντζής 1-4

Ο Κορυδαλλός πήρε την πρόκριση δίκαια…δια πυρός και σιδήρου.

Ο διαιτητής κ. Βικτωράτος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα πολύ καλοί οι Γεωργακόπουλος και Πουλόπουλος.

Με πολλά παράπονα οι παράγοντες της Αναγγένησης Μοσχάτου από τους κ. Βικτωράτο και Γεωργακόπουλο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΟΣΧΑΤΟΥ : Λαγός, Χαψής (73’ Ραφτάκης), Φραγκούλης, Sinani, Σπυρόπουλος, Τόττης (65΄Ορφανός), Καπούλας, Νικολάου, Λάμπρου, Ταχιράι, Δρυμωνίτης (86’ Πλάκας).

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Τριανταφύλλου, Μαρμαρίδης, Κουλουμπαρίτσης, Χονδρουδάκης (86’ Μητσάκος), Μωράκης, Χαντζής, Παγιαζήτης (63’ Χατζηλίας), Βέττας (65’ Μάρθας), Λεκάκης, Ευδαίμων, Τσιμιλιώτης.

By | 2014-09-15T00:35:04+00:00 Σεπτέμβριος 15th, 2014|Ανακοινώσεις, Ανδρικό|0 Comments