/, Ανδρικό/ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΙΣΧΥΣΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΣΤΟ 95’ ΜΕ ΠΕΝΑΛΝΤΙ

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΝΕΟ ΙΚΟΝΙΟ 2-2

(7η αγωνιστική 1ου ομίλου Β’ κατηγορίας Πειραιά)

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Κορυδαλλός είχε χαμένο το πρώτο ημίχρονο και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Με τον τρόπο που ήρθε η ισοπαλία έμεινε και ευχαριστημένος αφού η ήττα ήταν πολύ κοντά για δεύτερο παιχνίδι.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά πάντως για τους Κορυδαλλιώτες αφού προηγήθηκαν με αυτογκολ στο 7ο λεπτό. Σ’ ‘εκείνο το σημείο ο Τσιμιλιώτης έκανε κούρσα από τα αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έβγαλε σέντρα παράλληλη με τον Νικολάου στη προσπάθεια του να διώξει πριν η μπάλλα καταλήξει στον Χατζηλία και στα δίχτυα την έστειλε ο ίδιος κάνοντας το 1-0.

Το Νέο Ικόνιο είχε καλή κυκλοφορία και με σωστή ανάπτυξη από τους νεαρούς παίκτες του Γιάννη Τζανόγλου προσπαθούσε να απειλήσει τους Κορυδαλλιώτες χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς οι Κορυδαλλιώτες σταματούσαν όποια επίθεση προσπαθούσαν να κάνουν.

Στο 28ο λεπτό ο Τσιμιλιώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Λιοκουκουδάκη με τον τερματοφύλακα του Νέου Ικονίου να σταματάει τον επιθετικό του Κορυδαλλού. Στο 31ο λεπτό ο Ευδαίμων από το ύψος του πέναλντι πλάσαρε αδύναμα επάνω στον Λιοκουκουδάκη χάνοντας άλλη μία ευκαιρία.. Στο 32ο λεπτό το Νέο Ικόνιο στην μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε με τον Ελευθεράκη με ωραίο σουτ να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Κορυδαλλός μπορούσε να προηγηθεί στο 37ο λεπτό αν ο Βέττας κατάφερνε να πλασάρει σωστά τον Λιοκουκουδάκη που έκανε άλλη μία σωτήρια επέμβαση.

Ανώτερος στο 2ο ημίχρονο ο Κορυδαλλός (καρμπόν παιχνίδι όπως και με τον Αστέρα Νικαίας την προηγούμενη αγωνιστική) που άρχισαν να χάνουν για άλλον έναν αγώνα ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 59ο λεπτό όταν ο Τσιμιλιώτης βγήκε τετ-α-τετ (3ο) με τον Λιοκουκουδάκη που έκανε για άλλη μία φορά σωτήρια απέκρουση. Στο 64ο λεπτό ο Χατζηλίας μέσα από την μεγάλη περιοχή σούταρε με τον Λιοκουκουδάκη να απεκρούει ξανά. Στο 68ο λεπτό ο Ελευθεράκης θύμησε στους Κορυδαλλιώτες ότι η μπάλλα τιμωρεί και λέω θύμησε γιατί πλάσαρε από ευνοική θέση άουτ. Ένα λεπτό αργότερα όμως τους έδειξε ότι η μπάλλα τιμωρεί αφού απέφυγε ωραία τον Τριανταφύλλου και έκανε το 1-2 παγώνοντας τον Κορυδαλλό.

Ο Κορυδαλλός προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ και στο 82ο λεπτό νέο τετ-α-τετ του Χατζηλία και πάλι ο Λιοκουκουδάκης έσωσε την ομάδα αυτή τη φορά από την ισοφάριση. Στο 85ο λεπτό οι Κορυδαλλιώτες  έσπασαν το τεχνικό οφσάιντ που επιχείρησαν οι αμυντικοί του Νέου Ικονίου αλλά ο Βέττας έστειλε τη μπάλλα στο δοκάρι. Στο 88ο λεπτό ο Τσιμιλιώτης πέρασε τον Λιοκουκουδάκη έφυγε όμως πλάγια όπου πλάσαρε και ο Νικολάου πριν η μπάλλα περάσει την γραμμή έβγαλε την μπάλλα κόρνερ.

Για να έρθει η φάση του 94ου λεπτού. Ο Χαντζής κερδίζει φάουλ από τα δεξιά κοντά στο κόρνερ. Για το φάουλ διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες του Νέου Ικονίου. Ο Ευδαίμων εκτέλεσε το φάουλ και μετά από απανωτά σουτ των παικτών του Κορυδαλλού η μπάλλα χτύπησε στο χέρι του Ελευθεράκη που ήταν επάνω στη γραμμή με αποτέλεσμα ο κ. Αναστασίου αμέσως να δείξει το σημείο του πέναλντυ και να αποβάλει τον παίκτη του Νέου Ικονίου.

Το πέναλντυ εκτέλεσε ο Ευδαίμων με την μπάλλα να πηγαίνει στο δοκάρι και μέσα κάνοντας το τελικό 2-2.

Καλή η διαιτησία των Αναστασίου, Μητάκου και Στεριώτη.

By | 2014-11-22T23:29:27+02:00 22 Νοεμβρίου, 2014|Ανακοινώσεις, Ανδρικό|0 Comments