/, Ανδρικό/ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΜΕ 3-1 ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΤΖΙΤΖΙΦΙΑΚΟΥ-ΚΑΡΠΑΘΟΣ

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΑΝΤΖΙΤΖΙΦΙΑΚΟΣ ΚΑΡΠΑΘΟΣ 3-1  (18η αγωνιστική 1ου ομίλου Β’ κατηγορίας Πειραιά)

Ωραίο θέαμα πρόσφεραν οι ομάδες του ΑΟ Κορυδαλλός και του Παντζιτζιφιακού-Κάρπαθος ιδίως στο 2ο ημίχρονο.

Ο Κορυδαλλός ήταν ο νικητής με 3-1 όπου κρατήθηκε στη 2η θέση του πρωταθλήματος μαζί με τον Θησέα και ξέφυγε 4 βαθμούς από τον Αστέρα Νικαίας που έχασε από τον Αστέρα Κερατσινίου στην έδρα του.

Παιχνίδι κέντρου στο 1ο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους που δεν έδωσαν ευκαιρίες στους επιθετικούς να απειλήσουν.

Την πρώτη σημαντική ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου την έχασε ο Παντζιτζιφιακός-Κάρπαθος στο 19’ όταν ο Shehu μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή σούταρε αλλά ο πολύ καλός σήμερα Γασπαρινάτος απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Κορυδαλλός ανταπέδωσε την ευκαιρία με τον Χαντζή στο 22’ που σε εκτέλεση κόρνερ η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Χατζαντώνη.

Στο 31’ ο Παντζιτζιφιακός-Κάρπαθος κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής. Το εκτέλεσε ο Shehu με τον Γασπαρινάτο να αντιδρά σωστά και να σώζει τον Κορυδαλλό.

Στο 38’ ο Κορυδαλλός άνοιξε το σκορ. Λάθος ελεύθερο του γκολκίπερ της ομάδας των Τζιτζιφιών, η μπάλα πήγε στον Χατζηλία που την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Βέττα που πλάσαρε σωστά κάνοντας το 1-0.

Στο 40’ ο Ελευθεράκης σέντραρε από τα αριστερά παράλληλα προς το τέρμα του Γασπαρινάτου με τον Γιαλλουράκη να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Κορυδαλλού, ενώ στο 44’ ο Shehu σκόραρε αλλά με υπόδειξη του πρώτου βοηθού κ. Σδράλη ο διαιτητής κ. Ρίζος ακύρωσε μέσω διαμαρτυριών των παικτών του Παντζιτζιφιακού το γκολ σαν οφσάιντ.

Ο Πανζτιτζιφιακός-Κάρπαθος μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 47’ με τον Σπανόπουλο. Το γκολ έδωσε ώθηση στην ομάδα των Τζιτζιφιών που κυριάρχησε στο 1ο εικοσάλεπτο του 2ου ημιχρόνου χάνοντας νέα ευκαιρία στο 54’ με τον Shehu με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ.

Στο 65’ ο Ζαχαρίου μετά από κούρσα σούταρε από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα άουτ ενώ στο 66’ ο Γασπαρινάτος με υπερένταση έδιωξε το σουτ του Shehu σε κόρνερ στην τελευταία ευκαιρία των παικτών του Παντζιτζιφιακού στον αγώνα. Στο σημείο αυτό ανέβασε στροφές ο Κορυδαλλός κυριάρχησε και με τον Χατζηλία στο 79’ να χρίζεται σκόρερ κάνοντας το 2-1 μετά από την κούρσα και σέντρα  από τα αριστερά του επανεμφανιζόμενου μετά από ένα μήνα Αργύρη Τσιμιλιώτη. Στο 81’ ο Χατζηλίας έχασε την ευκαιρία του αγώνα αφού ο Χατζαντώνη δύο φορές είπε όχι στον επιθετικό του Κορυδαλλού. Στο 94’ νέα κούρσα του Τσιμιλιώτη από τα αριστερά με τον Παγιαζήτη στην 2η προσπάθεια (την 1η προσπάθεια απέκρουσε ο Χατζαντώνης) να κλειδώνει το παιχνίδι για τον Κορυδαλλό κάνοντας το 3-1 και με τον προπονητή του Κορυδαλλού Σίμο Καραγιαννίδη να δίνει τα συγχαρητήρια στους παίκτες του για την σημαντική νίκη επί ενός πολύ καλού αντιπάλου όπως είναι η ομάδα του Παντζιτζιφιακού-Κάρπαθος.

Άριστη η διαιτησία του κ. Ρίζου όπως και των κ.κ. Σδράλη και Βαιλά.

ΑΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ : Γασπαρινάτος, Ζαχαρίου, Τσουκαλάς, Μωράκης, Αραμπάς, Πούλιας, Χαντζής (71’ Παγιαζήτης), Μαρμαρίδης (65’ Τσιμιλιώτης), Βέττας (81’ Ντέλιος), Ευδαίμων, Χατζηλίας.

ΠΑΝΤΖΙΤΖΙΦΙΑΚΟΣ-ΚΑΡΠΑΘΟΣ : Χατζαντώνης, Φράγκος, Ahmed (80’ λ.τρ. Κωνσταντίνου, Τσεκούρας (74’ Προδρομίδης Σ.), Προδρομίδης Δ., Μανωλάκης, Γιαλλουράκης, Ελευθεράκης, Σπανόπουλος, Μπαγιάτης (69’ Λεμονής), Shehu.

By | 2015-03-01T21:59:07+00:00 Μάρτιος 1st, 2015|Ανακοινώσεις, Ανδρικό|0 Comments